Capital University Alumni Award Recipients

Return to Awards Criteria Page

Distinguished Alumnus Award

2018 Grant DuBois '67; Katina Trimmer Fullen '95 L'99

Distinguished Young Alumnus Award

2018 Matt DeCastro '06; Cheryl Harrison '09

Alumni Achievement Award

1965 Dorothy A. Doerr ’26; Armin H. Meyer ’35
1966 Harold J. Grimm ’24; Dorothea Drews Johnson ’52
1967 Michael F. Markel ’24; Adelaide Hinkel Wesson ’40
1968 Eleanor Lehman Bockelman ’35; William T. Lippincott Jr. ’48
1969 W. Frederick Laird ’41; Anna Jane Bierstedt Rieke ’42
1970 Joseph F. Frasch ’33; Martha Schleppi Serio ’44
1971 Victor H. Schroeder ’42, S’45
1972 Don M. Hosier ’45; Betty L. Rogers Nicol ’45
1973 Donald E. Broehm ’51; Mary Ellen Shonting Ludlum ’40
1974 Edward L. Gerhold A’29; Georgia Griffith ’54
1975 Helen E. Bowers ’29; Werner W. Stuck ’34, S’37
1976 Lester W. Huber ’35; Ruth V. Schulz ’31
1977 Fred W. Meuser ’45, S’48; Marie Sievert Walck ’45
1978 Ralph W. Loew ’28; Kathryn Tucker Schoen ’57
1979 Mary Clark Long ’37; William F. Bernlohr ’27
1980 John A. Scherzer ’29, S’33
1981 Addison E. Dewey ’44; Gertrude Mees Vogeley ’27
1982 T. Jane Armintrout Koerner ’50; George S. Schultz Jr. ’37, S’40
1983 Sharon Spencer Lutz ’59; Alton J. Mabis ’42
1984 Mary Rieke Schramm ’54; Luther W. High ’30
1985 Irene Heuter ’53; Norman A. Menter ’19, S’22
1986 Eleanor Lewis Smith ’55; Richard A. Boyd ’51
1988 Sheryl Hider Boyd ’68; Thomas E. Heine ’62
1989 J.R. Wells Purmort ’58
1990 Angela L. Pace ’77; Peter F. Kador ’72
1991 Mary Ann Green Langholz ’54; Floyd T. Shaffer ’52, S’56
1992 Daniel A. Busch ’34; Carol Clayton Walters ’42
1993 Roger L. Stephens ’65; Connie L. Guist ’69
1994 Michael D. Amstutz ’75; Mary Ann Fledderjohann Stevenson ’57
1995 Nancy Lu Conrad ’49; Moritz M. Ziegler ’64
1996 Barbara A. Carter ’69; William A. Slaughter ’48
1997 Earl N. Metz ’57
1998 Josiah H. Blackmore H’86, H’98; Thomas M. Hamilton ’65; M. Charlene Myers Long ’58
1999 David W. Cole ’60
2000 Richard E. Poth ’52
2001 William Guegold ’75
2002 Lester R. Drewes ’65; Joyce E. Jentoft ’66
2003 Eugene Barban ’59; Priscilla Mason Hewetson ’56
2004 Richard D. Mathey ’61
2005 Christina Hepner Brodie ’68; Harry D. Raduege Jr. ’70
2006 Judy Merryman Dove ’78; Theodore E. Long ’65
2007 Richard L. Hansler ’48
2008 Marcia Baxter Magolda ’74; John E. Kerr ’61
2009 Alvin E. Bey ’58
2010 Cheryl DeGreif Herbert ’79; Charles R. Snyder ’68
2011 Robert F. Couch ’69; Janet A. Westrick ’60
2012 William J. Burke ’84; Carolyn Kisner ’66
2013 Ann Zimpfer Russell ’67; Mark H. Zangmeister ’54
2014 Kevin Sowers ’85, H’10
2015 Hans Stricker, M.D. ’84
2016 Nancy Ditmer '72
2017 Mel Rittner '65

Alumni Distinguished Service Award

1985 E. Richard Shoup ’47
1986 Arnold Bartz ’55
1987 Rae Lybarger Lindquist ’49
1988 Ruth V. Schulz ’31; Donald C. Wachtman ’61
1989 Larry Hoffsis ’59
1990 Hugo C. Wenzel ’38
1991 Johannes A. Schiller ’45
1992 Richard P. Hartmann ’56
1993 Michael C. Shoemaker ’67
1994 Thelma Steck Cary ’38
1995 Betty Ann Petitt ’68; John L. Pride ’63
1996 Lorraine Theisinger Ellis ’61; David P. Lauer ’64
1997 James Boster ’52; Mary Schuh Stauffer ’39
1998 Joyce Blackmore H’88; Frederick Dafler ’50
1999 Betty Gearhart H’79
2000 Richard P. Hartmann ’56; Janet E. Prock Parke ’63
2001 William D. Haueisen ’66; Janice Ferne Haueisen ’67
2002 Cecil David Bradfield ’61
2003 Richard Gandarillas ’98; Katherine Arwady Broadwater ’73
2004 Wilfred Bockelman ’42, S’45; Betty R. Hovencamp Ewart ’52
2005 Donna Hendershot ’72; Lowell Hesterman ’41, S’51
2006 Arnett D. Howard ’99; Janet Nagy Janke ’60
2007 Lester R. Mohler ’60, H’00; Adeline Zoller ’36
2008 James M. Couts ’65; E. Robert Hamm ’65
2009 Daniel C. Springer ’52
2010 Thomas N. Moe ’65; Henrietta Krift Wolf ’51; Raymond F. Wolf ’51, S’55
2011 The Rev. Dennis C. Asp ’64; Jean Ellis Graetz ’53; The Rev. Robert S. Graetz Jr. ’50, S’55, H’90
2012 Kimberly J. Emch ’92; Keith R. Kulow ’64
2013 Michelle Brenwald-Johnson ’96; Jack L. Haar ’64
2014 Elizabeth Inloes Klopfer ’49; Harold Plassman ’51
2015 Carol Hall Griner ’66; Athornia Steele ’74
2016 Christine Hayes Moe '65; Connie German Weinmann '65
2017 Daniel Heggem '76

Young Alumni Award

1998 Donna Weiser Evans ’85; David H. Glazier ’82
1999 Da’dra Crawford Greathouse ’92; Kevin W. Sowers ’85
2000 Hans J. Stricker ’84
2001 Anne W. Berry Dunlap ’85; Manny Matsakis ’84
2002 Bart C. Whitaker ’80
2003 Braden Kail ’92; Kimberly Clady Schreck ’92
2004 Steve Harpster ’96
2005 Kristin Huffman ’87; Brock Poling ’89, MBA’92
2006 Kimberly Patterson Ebbrecht ’89; Alex C. Heckman ’95
2007 Katina Trimmer Fullen ’95, L’99; Thomas L. Wolfe ’83
2008 Brian G. Dershaw ’97
2010 Joseph R. DeLoss ’06
2012 Stacy Delacruz ’01; Ryan Patrick Demro ’01
2013 Matt Billingslea ’01
2014 Elizabeth LeForge Yoder ’02
2016 Alex Tornero '06
2017 Kayla Herbell '14

Capital University is a private four-year undergraduate institution and graduate school located in the Columbus, Ohio, neighborhood of Bexley. Copyright © 2016 Capital University